Ana Sayfa > Site Yazarları

HATİCE EROĞLU AKDOĞAN - esenlertime@hotmail.com
SİYANÜRCÜLER PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRDİ
05 Ocak 2021 - 71 okunma

SİYANÜRCÜLER PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRDİ

Salgın süreci sağlıklı ve insan eliyle tahrip edilmemiş doğal bir çevre hakkını daha çok konuşulan bir gündem haline getirdi. Olanağı olanlar kendilerini doğayla daha yakın temasta olacakları yerlere attı. Ortada salt insanın değil bütün canlıların sağlığını olumsuz etkileyen kirli hava, kirli su ve kimyasal etkilere maruz kalmış gıdalar tahribatın bir sonucu olarak çarpıcı bir şekilde önümüzdeydi.

COVID-19 salgını ile birlikte işsiz, yoksul ve çalışan halk iş, ekmek ve can derdine fazlasıyla düşmeye başladı. Sağlık emekçileri tükendi, öldü. Zorla ve yoğun çalışma koşulları hasta edip öldürürken işsizlik süründüren bunaltan bir hal aldı.

Salgın nedeniyle, dünya genelinde sanayi üretiminin gerileyerek daralması, doğanın kendini yenilemesine dair işaretlerin belirdiği tespitine yol açtı. Söz konusu tespit olsa olsa temiz bir çevre hakkını savunanların çizgisinin doğruluğunu bir kez daha pekiştirmeye yetebilirdi.

Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak” görüşü çokça ifade edilse de bunun kim/kimler için ve nasıl bir anlam taşıdığına ilişkin açık bir mesaj içermiyordu. Evet doğanın tahribatından sorumlu tutulan insandı. Ama sorumluluğu genel olarak insana atmak bu işin faillerini göz ardı etmekten başka bir anlama gelemezdi.  Mülkiyete, kâr elde etmeye dayalı ilişkiler dizgesinde insandan insana çok fark var elbet. Mülk ve sermaye sahibi bir avuç insan ile sermaye karşısında emeği, alın teri ile ayakta kalmaya çalışan insan yığınları farklı kefelerde yer alır. O yüzden bu işin sorumlusu, işgücü dahil; canlı yaşamıyla çevreyi, doğal kaynakları sermayesinin bir parçası haline getiren mülk sahibi ve bunlarla birlikte hegemonya kurmuş olan siyasi iktidarlarıdır. Dolayısıyla sorumluluk açlığı, yoksulluğu, savaşları, göç dalgalarını yaratan kapitalistlerdedir.

Ayrıca COVID -19 virüsü bulaşmak açısından zengin yoksul ayrımı yapmıyor olabilir ama bulaş gerçekleştikten sonra zenginin ve yoksulun virüse karşı aynı araç ve aynı şartlarda mücadele etmediğini; hem de hayatın elli metre karelik evlere sığmayacak kadar ağır olduğunu da eklemek gerekir.  “Aynı gemideyiz” demek gülünç bir deyim değil midir?

Öteden beri gelip olumsuzluklar doğuran bir şeyin artık tekrarlanmamasını istemek ya da dilemekte elbet bir sorun yok. Hatta çevre ve insan hakkına sahip çıkan bizler belki de bunu hayatın gerçeğine dönüştürme potansiyeli ve anlayışına sahip yegâne güç durumundayız. Kapitalizmin doğadan elini eteğini çekmesi, onu kendi seyrine bırakması, kârından vazgeçmesi gibi varlık koşuluna aykırı bir durumu olamaz. Çünkü çevre felaketlerinin nedeni kapitalist üretim tarzının kendisidir. Eskisinin yetmediği yerde yeni yollar arayışına girecektir. Ülkemizin siyasi iktidarı ve onun eteğine tutunmuş bulunan sermaye çevreleri, patronlar, holdingler salgın gibi kitlesel açıdan ölümcül riske sahip bir olayı fırsata çevirmek gibi bir pervasızlığı soğukkanlılıkla gösterebilmektedirler. Bizi “aynı gemi” masalıyla uyuşturup, “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” fikriyle oyalarken atı alıp Üsküdar’ı geçmeyi ihmal etmiyorlar da.

Virüse karşı önlem amacıyla kısıtlamalar işleyişini sürdürürken normal koşullarda halkın ve ilgili çevrede yaşayanların taraf olduğu alanlarda madencilik çalışmaları son sürat ilerliyor. Üstelik hızını batıdan, kuzeyden doğuya doğru arttırmış olarak… Çok değil belki bundan on-on beş yıl önce özellikle Karadeniz’de HES yapımı kapıya dayandığında, öngörüldüğü gibi sürece dair olumsuz sonuçlara bu denli hızlı ulaşılacağını tahmin etmek zordu.  Bugün ortaya çıkan sonuçlar yeni HES’lere, yeni barajlara, doğal yaşamı kendisine sermaye gören mülkiyet biçimine neden karşı çıkmamız gerektiği bize daha çarpıcı bir biçimde öğretir oldu. Bugün artık Karadeniz’in derin vadilerinde yok olan endemik bitkilerden, hızla azalmış olan canlı türlerinden ve tabi ki ağzının tadı kaçınca yöresini terk eden insanların varlığı, bizlere ortaya çıkan manzarayı yeterince göstermektedir.

Bilindiği gibi doğal varlıklar üzerinde yürütülecek bir faaliyette çevresel bir değerlendirme raporu gerekliydi. Halk kendini ancak ÇED sürecinde gösterip ifade edebiliyordu. Ancak günümüzde doğayı hedef alan faaliyetlerde, ilgili yöre halkı ve çevre savunucuları için önemli bir dayanak olan çevresel etki değerlendirme raporlarının yatırımcı şirketler lehine zorunlu olmaktan çıkarılmış olmasıdır. Dolayısıyla ilgili yöre insanları çoğu kez faaliyet tam gaz başladıktan sonra neler olduğuna dair kendi olanakları ölçüsünde bilgi sahibi olabiliyor. Şu süreçte yaşananların önemli bir boyutu budur. Dört bir yanda kurulan HES, JES, RES, termik santraller, inşası devam eden üç büyük nükleer santral, gittikçe çoğalan maden çıkarma faaliyetleri halkın pandemi şartlarında kısıtlamalarla yaşamasına rağmen yaygınlaşmış görünüyor. Sivas, Erzincan, Malatya, Tunceli yörelerinde ocak açmak, maden çıkarmak her şeye rağmen köyünde kalabilmiş bir avuç insanı tedirgin etmeye, kaygılandırmaya fazlasıyla yetmektedir.

Sermayenin doğayı tahrip etme noktasında eski tutumundan vazgeçme gibi bir gündemi yok. Bugün Malatya yöresinde maden şirketlerine yüzlerce maden arama ruhsatı verildiği çevre örgütlerince kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. Ki şu süreçte dernek statüsü kazanma aşamasında olan Malatya Çevre Koruma Platformu yörede maden aramak için 900 ruhsat verildiği bilgisini paylaşmıştır. Malatya, Sivas ve Erzincan sınırları içine yayılan Sarıçiçek yaylası eteklerinde altın madeni araştırması için köylülerin tarlalarına kuyular açılmıştır. Olayı yetkililere şikayet eden yerel idareciler ve köylüler şirket sorumlularınca tehdit edilmektedir. Maden şirketleri Hekimhan, Kangal, Arguvan, Arapgir kuşağındaki dağlarda da siyanürle altın arama faaliyeti için harekete geçmiş olmasına rağmen olaydan haberdar olan köylülere resmi bir bilgi verilmesinden kaçınıldığı gibi ÇED raporu da oluşturulmadan çalışma başlatılmıştır.

Doğanın talan edilip, dinamik hayatın geri döndürülmez bir sürece sokulması dün gibi bugün de tam gaz sürüyor. Pandemiyi kontrol altına almak için yapılan kısıtlamalar ise halkın elinin kolunun bağlanması; haklarının çalınması, madencilerin sahada rahat çalışması için fırsata çevrilmiş durumda. Akarsu, orman, mera, tarla, dağ, tarihi varlık demeden çarkını çevirmek için hareket eden sermaye düzeni, insanın insana, insanın doğaya yabancılaştırılmasının bir temsili olan COVID-19 dahil gelmiş geçmiş en ölümcül virüslerden daha tehlikeli bir virüse halini almıştır.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HATİCE EROĞLU AKDOĞAN Diğer Yazıları

20 Şubat 2021 - ANADİLİNİZİN ÖMRÜ SONSUZ OLSUN
07 Şubat 2021 - ŞU FIRAT'IN SUYU AKAR SERİNDİR
10 Aralık 2020 - CHE'NİN GÖZÜYLE FİDEL
21 Aralık 2017 - GERİCİLİĞİN ÜRETİCİ GÜÇ KADINLARA ETKİSİ
03 Kasım 2017 - ​İSTANBUL, AH İSTANBUL!
20 Ekim 2017 - Kadına Yönelik Kuşatmanın Günümüzdeki Yöntemi
05 Eylül 2017 - Pardon; vatan, millet sevmek mi dediniz?
30 Haziran 2017 - SEVGİLİ AĞAÇ
27 Şubat 2017 - ATANAMAYAN ÖĞRETMENLİKTEN AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLİĞE
21 Aralık 2016 - BİR BAŞKA FİDEL ÖYKÜSÜ
03 Kasım 2016 - HABERLER PAZARDAN AKTARDAN...
13 Ekim 2016 - İLERLEYEN ADIMLARLA BÜYÜYEN ANLAMLI BİR HAYAT
11 Ekim 2016 - KAVGAMIZIN CEVAHİRİ
16 Eylül 2016 - ASLI HAPİS ÜLKE...
04 Eylül 2016 - HAYALETE NÖBET
28 Mart 2016 - GÜL AĞLADI UTANCINDAN...
28 Şubat 2016 - BETONİSTANBUL
26 Şubat 2016 - GÖK MAVİSİ BİR TÜRKÜ...
13 Şubat 2016 - YENİ BİR KİTAP: 'Karadeniz Soldan Dalgalanır… Her Eylül’de...'
05 Şubat 2016 - YENİ BİR KİTAP: 'Karadeniz Soldan Dalgalanır… Her Eylül’de...'
29 Ocak 2016 - ADALET; SARAYA KAYITLIYDI MORGDA GÖRÜLDÜ
11 Ocak 2016 - KARADENİZ'İN YOLLARI ZATEN YEŞİL...
24 Kasım 2015 - GÜNLER, KADIN İÇİN ÇOK TEHLİKELİ...
31 Ekim 2015 - KÖYLERİMİZDEN MEGAKÖYLERE SOSYAL İLİŞKİLERİMİZ
07 Ekim 2015 - UTANAN İNSANLIKSA ZALİMLERE NE OLUYOR?
07 Ekim 2015 - Magna Carta’dan Bugüne
13 Eylül 2015 - SIBYAN MEKTEBİ...
18 Haziran 2015 - VAH KUZEY ORMANLARI...
31 Mayıs 2015 - GEZİ’NİN AĞACINA
21 Nisan 2015 - ERMENİ YANIMIZI YÜZ YILDIR KINIYORUZ
09 Nisan 2015 - EĞER YAŞAMAK DİRENMEKSE…
14 Mart 2015 - BAŞUCU KİTABIMIZ OLARAK YAŞAR KEMAL
30 Ocak 2015 - SIRRI ÖZTÜRK'Ü UĞURLARKEN...
20 Ocak 2015 - AÇIK MEKTUP: YÜZ YILLIK YARAMIZIN ACISIYLA HRANT’IN DÜŞTÜĞÜ YERDE…
11 Aralık 2014 - OSMANLICA YA DA DEDELERİMİZİN MEZAR TAŞI
13 Kasım 2014 - KİTAP...KİTAP...
30 Ekim 2014 - “Kaybedilmiş Mücadele Terkedilmiş Olandır”...
21 Ekim 2014 - EĞİTİMDE SONUÇ; SONUNCULUK...
16 Eylül 2014 - FESTVALİN MUNZUR OLANI
29 Haziran 2014 - KUZEY ORMANLARI KIYIMINDA TAŞERON İŞÇİLİK...
28 Mayıs 2014 - HAKSIZLIKLARA İSYANIN SOKAKTA ŞEKİLLENEN İÇERİĞİ...
27 Nisan 2014 - “Zulmün zorbalığın hesabıdır bu”
13 Nisan 2014 - Afişler AKP’nin Kirini Örtmeye Yetmiyor...
05 Mart 2014 - EVLERE BONCUK İŞİ…
21 Ocak 2014 - GEÇMİŞTEN GELEN ACI GERÇEK: “ÇOCUK GELİNLER”
11 Ocak 2014 - AYRI DÜNYALARIN AYRI BASINI
25 Aralık 2013 - SU İÇİN MÜCADELE EMEĞİN MÜCADELESİNİN GÜNDEMİDİR...
19 Aralık 2013 - HER YER TECRİT ALTINDA
09 Aralık 2013 - Eğitim Uluslararası Düzeyde de Yaya Kalmaya Mahkum...
22 Kasım 2013 - KADINA YÖNELİK SİSTEMATİK ŞİDDET
21 Kasım 2013 - ORGANİZE ŞİDDET DÜZENİNE KURBAN VERİLEN KADINLAR
15 Kasım 2013 - EV KADINA ŞİDDETİNDE YUVASI
13 Kasım 2013 - KADININ SAÇ TELLERİ ÜZERİNDE İKTİDAR VE BASKI OYUNLARI…
06 Kasım 2013 - KADININ AÇIK BAŞLA GEZME ÖZGÜRLÜĞÜ NEREYE KADAR?
30 Ocak 2004 - ADALET; SARAYA KAYITLIYDI MORGDA GÖRÜLDÜ
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
SAYFALAR
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH