Ana Sayfa > Site Yazarları

FATİH AKSU - esenlertime@hotmail.com
HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
07 Mayıs 2018 - 629 okunma

HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ

Toplumu oluşturan bireylerin mutluluğu ve toplumsal uyum için halkla ilişkilere gereksinim vardır. Çağa uygun yöntemlerle halka ulaşmak kurumsal açıdan çok önemlidir. Önemsenen belli yol ve yöntemlerle dışa açılmanın en temel penceresi halkla ilişkilerdir. Ticari işletmeler veya bütün kurum ve kuruluşların izlediği politikaların toplumda karşılık bulması, güven ve destek anlamında halka duyurulması, beklenti ve önceliklerin saptanması noktasında halkla ilişkiler özel bir öneme sahiptir.

Halkla ilişkilerin konusu ve önemi ana başlıklar halinde şöyle sıralanabilir:
 • Halkla ilişkiler, toplumun talepleri ve çıkarlarının belirlenebilmesi için uygulanan bir araçtır. Tüm katmanlara ulaşılması anlamında gayret ve çalışmalardır.
 • Kurum ve kuruluşların içeride ve dışa dönük başarılı olmaları, gruplar ve çıkar ilişkileri içinde bulunanların anlaşması ve işbirliği içinde olmaları.
 • Toplumsal bilinç oluşturulmasında etkin bir rol oynar.
 • Uyum ve uzlaşı içerisinde bir ortam oluşturulmasına katkı sağlar.
 • Halkla ilişkiler etik, gerçeklik ve güvence temelinde işler ve gizlilik, çatışma ve art niyeti önler.
 • Evrensel bir niteliği vardır. Benimsenmek, işbirliği ve etkilemek doğrultusunda çeşitli bilimsel ilkeleri kullanır.
 • Yol gösterici, yardımcı ve düzenleyicidir.
Bunları sağlamak için kitle iletişim araçlarından en uygunlarını kullanarak en verimli iletişim ortamları oluşturmak ve toplumda arzulanan değişiklikleri karşılıklı menfaatler doğrultusunda yaratmak halkla ilişkilere verilen önem ve değerle doğru orantılıdır. Ek olarak en doğru teknikleri kullanmak, hizmetin doğrudan nihai alıcıya ulaşımını değişik kanallar yaratarak sağlamak halkla ilişkilerin önemini bir kez daha artırır.
 
KURUMSAL YAPILARDA HALKLA İLİŞKİLERİN ÖNEMİ

Gelişen dünyada halkla ilişkiler; işletmelerin, kurumların ve kuruluşların en önemli fonksiyonudur. Karar aşamasında sosyal fayda üretmek için halkla ilişkiler organizasyonlarına gereksinim vardır. Boyutu ne olursa olsun tüm özel veya kamu kurum ve kuruluşlarının kamuoyunu olumlu etkilemek görevi söz konuşudur. Kalıcı olmak ve ardında olumlu izlenimler bırakmak için toplumun beğeni ve desteğini almış işletmelerden sayılmak şarttır. Bu nedenle, kurum imajı oluşturmak ve topluma sunmak halkla ilişkiler uygulamaları ile mümkündür.
Halkla ilişkilerin önemini artıran faktörler şöyle sıralanabilir:
 • Halkın etkisi dünyada artmaktadır.
 • Giderek çoğalan ve çeşitlenen ihtiyaçlar farklılaşmayı zorunlu hale getirir ve taleplerin karşılanması beceri gerektirir.
 • Hızlı gelişen üretim ve iletişim teknolojileri bilgiye ulaşmayı kolaylaştırır ancak bilginin yaygınlaştırılması da önemlidir.
 • Gelişen uzmanlaşma geniş bir anlayış ve profesyonel iletişim yeteneğini gerektirir.
 • Yöneticiler kurumsal faaliyetlere yoğunlaştığından halkla ilişkileri düzenleyecek uzman personellere ihtiyaç duyulur.
Daha da çeşitlendirilebilecek ve günden güne artan faktörler neticesinde halkla ilişkilerin hem kurum çalışanlarını hem de halkı aydınlatma işlevi ortaya çıkar. Öyle ki kuruluşların belirlediği politikaları çalışanlara benimsetmek, alınan kararlarda isabet sağlamak açısından yönetimle yönetilen arasında işbirliğini de geliştirmelidir. Başka bir deyişle, olumlu tavır çerçevesinde hedef kitleyi bir şekilde etkilemek ve işletmeyi verimli kılmak esasına hizmet eder. Modern toplumlarda kurumsal yapılar etkin üretim ve doğru hizmet perspektifinden halkla ilişkilere bünyesinde yer vermedikçe kamuoyunda baskın bir yer tutamaz ve hedeflerinden sapar. Üstelik yeni politikalar da oluşturamayacaklarından hem kamuoyundan değer hem de piyasa kaybederler. Nitelikli araştırma ve gerçekçi bilgi akışı sağlanamadığından kurumsal başarı da gecikir. Zaten rekabetle zorlaşan serbest pazar sürecinde kurumların çalışanlarıyla ilişkilerde ve halkla ilişkilerde başarısı, karlılığı ve verimliliği artırdığı gibi piyasada var olma sürelerini de yakından etkiler. Kurum içi ve kurum dışı etkileşim etkin, verimli, sürekli ve en hızlı gelişimin sağlanmasını kolaylaştırır.
 
Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanların iletişim ve davranış tarzı kurum ve kuruluşa karşı halkın tutumunu belirler. Tarafsız olmayan her iletişim halktan destek görmez. Halk desteği olmadan faaliyet planlamaları da uzun soluklu olmaz. Ayrıca modern toplumlarda kamu hizmeti yönetiminde şeffaflık ve hesap verme kavramları önemli yer tutar. Kurumlarda halkın başvuracağı üniteler ise halkla ilişkiler birimleridir.
 
Küçülen dünyada halkla iç içe bağlar kuramayan, halkı yok sayan ve öteleyen, içe dönük, halkın beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate almayan ve güven vermeyen her kurumsal yapı çöker. Süreklilik ilkesinde zorlanır. Ek olarak olası krizlerin önceden belirlenmesi ve atlatılması yönünde geçerli politikalar oluşturulmasında da halkla ilişkilerin varlığı göz ardı edilemez. Önlemler alınması, kurum sorumlularının krize hazırlanması, hiyerarşik yapının bilinçlendirilmesi için de iletişim çok önemlidir.
 
Bugün dünyanın her ülkesinde özel ve devlet kurumlarında ve kurumsal yapılarda halkla ilişkiler vazgeçilmez bir gerçekliktir. Dünyada değişik adlar ve normlarda örgütlenen amaca yönelik başarıyı güncelleyecek halkla ilişkiler birimleri mevcuttur. Sadece bir iletişim olayı olmaktan çıkmış; amaç, plan, proje, program ve bütçesi olan bir faaliyet alanı haline gelmiştir. Kar amacı güden ulusal ve uluslararası firmaların en belirgin özelliği halkla ilişkilere verdikleri önemdir.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FATİH AKSU Diğer Yazıları

11 Ocak 2019 - İNTERNET VE WEB; GÖRSEL VE İŞİTSEL İLETİŞİM
06 Eylül 2017 - SAĞLIK SEKTÖRÜNDE HALKLA İLİŞKİLER
20 Ekim 2015 - SİGORTACILIKTA YENİ ÜRÜN REKABETİ
19 Ekim 2015 - İDEAL BÜYÜME PEŞİNDE
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER