Ana Sayfa > Site Yazarları

BARIŞ ENGİN - esenlertime@hotmail.com
DİJİTAL KAVİMLER GÖÇÜ
10 Ocak 2021 - 163 okunma

DİJİTAL KAVİMLER GÖÇÜ
 
Twitter'ın, ABD Başkanı Trump'ı kalıcı olarak susturması, Facebook'un Whatsapp üzerinden kullanıcıların tüm bilgilerine erişme isteği dijital özgürlüklerimiz açısından yeni bir tartışma başlatılması ihtiyacını ortaya koydu. Bir şeyin ücretsiz olması, aslında o şeyin bedelsiz olduğu anlamını taşımamaktadır.
 
Günümüz kapitalizminde artık meta, kişisel dijital verilerimiz yani dijital varlıklarımızdır. Şirketler ve reklamverenler, bu metaya ulaşmak için mücadele etmektedirler. Telefonlarımızdaki parmak izi okuyucular veya yüz tanıma sistemleri uzun vadede bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz riskleri taşımaktadır. Bileklerimize taktığımız akıllı saatler veya akıllı bilekliklerde bulunan sensörler ve bu sensörlerin elde ettiği verileri raporlaştırdıkları sağlık uygulamaları birer veridir.
 
Pandemiyle birlikte her birimizin telefonlarımıza kurduğumuz sağlık takip uygulamaları da tüm dünyada ayrı bir tartışma konusu yaratmıştır. Bu sayede şirketlere veya devletlere yeni birer veri sunmuş olmaktayız.
 
Whatsapp, Facebook, Twitter vb uygulamalar; bizlere ücretsiz sosyalleşme ve network oluşturma imkanları sağlasa da aslında biz, kendi verilerimizi ve varlıklarımızı bu şirketlere hibe ederek bir bedel ödemekteyiz. Facebook’un daha önce adının karıştığı skandalları göz önünde bulundurursak, ülkelerdeki kullanıcı davranışlarıyla siyasal yönelimleri tespit edip, bu yönelimleri manipüle edebilme yeteneğini biliyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de benzer şeyler yapabileceğine de emin olabiliriz.
 
Whatsapp’ın kişisel verilerimizi, şirketler ve devletlerle paylaştığı da bilinen bir gerçeklik. Uygulamanın şimdilerde yeni bir adım atarak bu tavrını daha da derinleştirerek kapsamlı bir veri satışına yöneldiği ortaya çıktı.
 
Twitter’ın, ABD’deki kongre baskınını bahane ederek bir siyasal figürün yani, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak susturması ve diğer ABD’li sosyal medya şirketlerinin aynı yönteme başvurması da benzer bir sorunu ortaya çıkarmaktadır. Trump’ın, popülist ve otoriter politikalarını eleştirmekle birlikte kitlesel algı yaratma kabiliyetine sahip şirketlerin, belli çıkar odaklarının fikir ve değerlerine hizmet edecek bir şekilde ABD Başkanını dahi susturup, sansür uyguluyor olması bizler için bir sorundur.
 
Sorundur, çünkü; düşünce ve düşünceyi ifade edebilme özgürlüğü günümüzde şirketlerin tekelinde olan bu araçlardan geçmektedir. Dolayısıyla bu tekeli elinde bulunduran şirketlerin çıkarlarına yönelik bir eylem veya fikir ortaya çıktığında benzer durumlar bizler için de gündem olacaktır. Bu şartlarda, fikir ve eylemlerimizi yayabileceğimiz araçlar ortadan kalkacak ve yeni sansür biçimleriyle karşılacağız.
 
Twitter’ın bu uygulaması da aslında, vakti zamanında Facebook’un adının karıştığı kullanıcı davranışlarını manipüle etme gayretine benzemektedir.
 
Son tahlilde artık cebimizde taşıdığımız ve özelliklerine hayran olduğumuz telefonlarımız, evlerimize aldığımız ve internete bağlanabilen her cihaz aslında birer veri toplama istasyonu olarak çalışmaktadır. Bu toplanan veriler; ne izlediğimizden tutun, nabzımızın kaç attığına kadar bir çok veriyi maddi bir sermayeye dönüştürmektedir.
 
Gelişen bu süreçle birlikte dijital yurttaşlar, ya da internete yerleşen adıyla Netizenler; yeni bir göç başlattılar. Mevcut uygulamalarını terk edip, yeni yurtlara bir dijital kavimler göçü başladı.
 
Bu yazımda dijital alandaki varlıklarımıza karşı olan saldırıları dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Önümüdeki günlerde de dijital alandaki haklarımızı ve neler yapabileceğimizi kaleme alacağım.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


BARIŞ ENGİN Diğer Yazıları

27 Aralık 2020 - MEDYA OLAYI!
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
SAYFALAR
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH