Ana Sayfa > Site Yazarları

HAKKI TAŞDEMİR -
2021 YILINDAN BEKLENTİLER (3) SİYASET VE HUKUK
07 Ocak 2021 - 101 okunma

2021 YILINDAN BEKLENTİLER (3) SİYASET VE HUKUK
Dün bir dergi için hazırlamış olduğum asgari ücret analizinde ulaştığım sonucu paylaşarak başlayayım işe. 2021 yılında belirlenmiş asgari ücret rakamı esas alınarak yapılan bir analiz sonucunda Asgari ücret karşılığında çalışan bir işçinin bir saatlik çalışma maliyeti 3,82 € (bugün itibarı ile geçerli olan bu tutar € / TL paritesi değiştikçe değişecek elbette) Aynı rakam yani asgari ücret karşılığı çalışmakta olan işçinin bir saatlik çalışma maliyeti Bulgaristan’da 4,9 Romanya’da ise 6,3 €.
 
AB ülkeleri içerisinde işçilik maliyetlerinin en düşük olduğu bu iki ülkeye göre bile işçilik maliyetleri açısından avantajlı bir görünümde Türkiye yatırımcı gözü ile bakıldığında. Sağlanan diğer avantajlar da dikkate alındığında burası bir cennet yatırımcılar açısından. Buna karşın yatırımcı gelmiyor ülkeye. Gelen de üretim amaçlı olarak değil tüketime yönelik yatırım yapıp veya inşaat sektöründe yerli firmalarla kısa süreli projelerde joint Venture kurup kısa sürede yatırımını geri almak peşinde. Üretime yönelik yatırım yapmaya gelmiyorlar, gelen de yatırımını iptal edip geri dönüyor (Volkswagen örneğinde olduğu gibi) Oysa ülke ekonomisinin kendini toparlayabilmesi enflasyonun dizginlenebilmesi ve TL nın istikrara kavuşabilmesi sınai üretimin artması ile sıkı sıkıya bağlı. Bunu gerçekleştirecek para ve teknoloji ise yurtdışında ve ülkeye gelme konusunda pek de istekli değil.
 
Bu durumun başlıca nedeni ise ülkedeki istikrarsız ortam ve hukuk sistemine karşı duyulan güvensizlik. Ülkedeki siyasal sistemi önceleri başkanlık sistemi olarak adlandırıyorduk. Uygulamada farkına vardık ki sistemin adı “başkanlık” değil “tek adam” sistemi. Seçmen o tek adamın kim olması gerektiğine karar veriyor(seçime hile katılmazsa eğer) sonra o tek adam her şeye kendisi karar veriyor. Demokratik kurumların hiçbirinin anlamının kalmadığı, her şeyin bir kararname ile belirlendiği baskıcı bir rejimde yatırımcı sermayesinin geleceğinden emin olamadığı için uzun vadeli yatırım amacı ile ülkeye gelmiyor. Cumhurbaşkanı da bu gerçeğin farkına varmış olmalı ki daha üç gün önce “Ekonomide ve hukukta yapacağımız reformlarla ülkemizi istihdam, özgürlükler açısından güçlendireceğiz” cümlesini kullandı bir açılış töreninde. Bu söylemi ilk kez kullanmıyor bir aydan fazla süredir dilinde bu sözler ancak ne kadar inandırıcı olabiliyor? Soru işareti elbette.
 
İşin bu noktasında biraz derine inersek siyasi iktidarın açmazını fark ederiz.
 
Bu ekonomik yapının kendilerini uzun süre iktidarda tutamayacağının farkındalar. Gerek halktaki memnuniyetsizlik gerekse uluslararası arenadaki prestij kaybının yarattığı kaosu uzun süze tolere edemezler. Bu nedenle gerçekten göstermelik de olsa bir takım reform projelerini hayata geçirmek ve bu sayede batı dünyası ile ilişkilerini düzene sokmak yolunda bir düşünceleri olabilir. Ne var ki Bu durum çok küçük de olsa bir demokrasi kırıntısı getirecek ülkeye. Bu durum da iktidarlarını tehlikeye sokar. Öncelikle yapılacak reformlar istedikleri her şeyin hayata geçirilmesini engeller mahiyette olacak. Yargı bağımsızlaşacak örneğin. Toplumsal muhalefetin sembolleşmiş isimlerini, yazarları, gazetecileri, aydınları sorgusuz sualsiz tutsak edemeyecekler. Diledikleri gibi yasa çıkaramayacaklar. Anayasa mahkemesinden dönme riski olacak. Üstelik meclisin de sesi daha gür çıkacak. Bu durum hareket serbestilerini azaltır.

Diledikleri müteahhide diledikleri ihaleyi veremezler mesela. Üniversitelerin özerkleşmesi akıllarına eseni rektör olarak atamalarını engeller. “Yerli ve Milli” üniversite mezunları yetiştiremezler mesela. Yani açmaz şu. İktidarlarının sürmesi mevcut baskı düzeninin ve polis devletinin devamına bağlı. Bu durumun devamı ise ekonomiyi batırıyor uluslararası ilişkilerde ülke itibarını yerlerde süründürüyor. İktidardan düşmeleri ile sonuçlanacak bir yolun önü açılıyor. Yani her iki durumda da yolun sonu görülmekte. Bir üçüncü seçenek bir dönem muhalefette kalıp toparlanmak olabilirdi ancak bu seçenek değil onlar için İktidarı kaybettikleri günün pek çok yolsuzluk dosyasının açılacağını biliyorlar çünkü.
 
Bu durumda yapabilecekleri tek şey oylama taktiği uygulayarak zaman kazanmak ve gelişmeleri gözlemek. Şu anda yaptıkları da o. Bir yandan şirin demeçler vermekte bir yandan da polis devleti uygulamalarını tüm hızı ile devam ettirerek kendileri gibi düşünmeyen kim varsa sindirmeye çalışıyorlar. Böyle yapınca da özellikle kendilerine yakın duran Kürtlerin (HDP ye oy vermeyen Kürtler) desteğini kaybediyorlar ve tabanları zayıflamış oluyor.
 
Önümüzdeki bir iki ay iktidarın çıkış yolu aramaları ile geçecek bana kalırsa bu arada Biden’ın Türkiye politikaları ve ABD ile bu konuda uyum içerisinde olacağını belirten AB nin Mart ayı liderler zirvesinde alacağı yaptırım kararları iktidarın izleyeceği politikaların ortaya çıkmasında belirleyici olacak. Mart öncesinde reform yolunda birkaç adım atıldığı takdirde bu yaptırımlar beklendiği kadar sert olmayabilir. Ancak kendi siyasi bekasını ülke politikasının bu biçimi ile devamına gören iktidarın küçük ortağı bu çabaların önündeki en büyük engel.
 
Eğer siyasi, ekonomik ve hukuki reformlar gerçekleşmezse 2021 ilkbaharında dünyada yalnızlığa terk edilmiş bir Türkiye’de yaşamaya hazır olalım.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


HAKKI TAŞDEMİR Diğer Yazıları

20 Şubat 2021 - DÜNYA ANADİL GÜNÜ
14 Şubat 2021 - İK YÖNETİCİSİ OLMAK
07 Şubat 2021 - ​BOUN OPERASYONU ÜZERİNE
02 Şubat 2021 - OSMANLI'DA EŞCİNSELLİK...
30 Ocak 2021 - 27 OCAK HOLOKOST KURBANLARINI ANMA GÜNÜ
29 Ocak 2021 - MÜBADELENİN 98. YILI
05 Ocak 2021 - 2021 YILINDAN BEKLENTİLER (2) EKONOMİ
04 Ocak 2021 - 2021 YILINDAN BEKLENTİLER (1) KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE
28 Aralık 2020 - YENİ YIL HEYECANI DA KALMADI...
25 Aralık 2020 - ADALI OLABİLMEK
15 Aralık 2020 - AŞI TARTIŞMALARI HAKKINDA
KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
RADYO

BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
SAYFALAR
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
CH