Gazeteler
Foto Galeri
Video Galeri
 
Ana Sayfa > YEREL HABER

Usta; “Uygulanan Kentsel Dönüşüm Değil, Rantsal Paylaşım…”
26 Aralık 2012
Ana muhalefet partisinin kentsel dönüşüm panelinde eski belediye meclisi üyesi Mustafa Usta “Esenler’de yapılan kentsel dönüşüm değildir” Dedi ve söz arası Esenler’e uygulanabilirliği yüksek sosyal demokrat tezi ortaya koydu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Usta; “Uygulanan Kentsel Dönüşüm Değil, Rantsal Paylaşım…”

Ana muhalefet partisinin kentsel dönüşüm panelinde eski belediye meclisi üyesi Mustafa Usta “Esenler’de yapılan kentsel dönüşüm değildir” Dedi ve söz arası Esenler’e uygulanabilirliği yüksek sosyal demokrat tezi ortaya koydu.

Esenler’de yapılan “kentsel dönüşüm” değildir!

Esenlerde normalde kentsel dönüşüm yaşamsal bir ihtiyaçtır diyen Usta ” Deprem dayatması ile Esenlerde yapılan dönüşüm ketsel dönüşüm değildir. Sadece rantsal paylaşımdır. Bunu unutmayın AKP zihniyetinin yaptığı konutları daha öncede gördük. Sulukulede örneğini bizzat yaşayanlara dediler ki buranın rantı yükseldi, siz buraya layık değilsiniz. Artık sizin tayininiz Kayabaşına çıktı. Ne yaptılar bu insanları oraya yerleştirdiler. 3 milyon dolarlık villaları oraya koydular. Bunun adı Roman açılımıdır!

Ne yaptılar soylulaştırma yaptılar. Bizler bu kente 1940 yıllarında gelmeye başladık. Çeşitli ilçelerde öbek öbek toplandık. Kimimiz Ordu’lu, kimimiz Sivas’lı ve diğer bütün illerden toplanmaya başladık. Anadolu’nun ve Trakya’nın tüm illerinden gelmeye başladık. Dikkat edin İstanbul’un Nüfus yoğunluğuna Türkiye’nin fukara olmayan illerden gelenlerin sayısı İstanbul’un yoğunluğu içerisinde çok azdır” dedi.

Rantın gözü bizim gibi ilçelerin üzerinde…

Daha sonra Usta “İhtiyacı olmasa kimse yerini yurdunu terk etmezdi ve İstanbul’a gelmezdi. Bizler geldik İstanbul’un gerçek sahibi olduk. Olduk ama bizim oturduğumuz ilçelerde artık rant yükseldi. Rantın gözü bizim oturduğumuz ilçelerin üzerine çevrildi. Bir yanımız TEM bir yanımız E5, ikisinin arasında kaldık. Orta köyü bebeği Etileri yakaladık. Ne üzerinde sadece plan üzerinde. Ama gerçekte burada daire fiyatları maksimum 1000 ila 1500 Tl/m2 civarlarındadır. Etilerde 8000 ila 10000 Tl/m2 civarındadır. Şimdi açlar iştahı kabaranlar Esenlerdedir. Esenlerin yanında Bayrampaşa, Güngören, Zeytinburnu, Bağcılar ve Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde yaşayanların yüzde seksen doksanını orta sınıf halk oluşturmaktadır. İnsanların çok çocuklu ve fakir ailelerin oturduğu kentlerdir bunlar. Bunların elinden oluşan bu rantı alıp daha yüksek kesimlere paylaştırmanın hesabı İçinde peşindedirler bunlar.”Kentsel dönüşüm yapılacaksa yerinde yapılsın…

Usta “Biz sol sosyalist fikirlerin takipçisi olarak kentsel dönüşümün yerinde yapılıp oluşan rantın gerçek sahiplerine bölüştürülmesinden yanayız. Bize tayin çıkarmasınlar. Buranın gerçek sahibi biziz. Kentsel dönüşüm yapılacaksa kendi yerimizde yapalım. Görüyorum Oruçreiste bir bölüm insanın yerini ellerinden aldılar. Nereye tayinleri çıktı biliyor musunuz?

Turgutreisin yanında yaptıkları konserve kutusu tarzı inşaatlara çıktı. Dünyanın hiçbir ülkesinde kan davası denilen bir mefhum yoktur. Arkadaşlar kan davası sadece bizim ülkemizde. Bizim ülkemizde vardır arkadaşlar bu kan davalarının nedenleri ise yüzde seksen doksan toprak ihtilafları içindir.  Toprak çok önemlidir.  İnsanlarımız bir ömür yaşıyorlar çalışıyorlar çabalıyorlar bir daire sahibi olabilmek için uğraşıyorlar. İstanbul da geçim neyle kolaydır. Konut sahibi iseniz kolaydır yoksa aybaşı çok çabuk gelir bu insanlar yarın öbürgün evini teslim aldıkları zaman oturduğumuz yerler buralardan çok daha iyiydi ne yaptık biz diyecekler ve bunalım başlayacak.

İki sene sonra uygulamalar ne sonuçlar doğuracak göreceksiniz

Usta “2 sene sonra bunların kentsel dönüşüm projelerinin ne sonuçlar doğurduğunu göreceksiniz ve hep birlikte göreceğiz. Biz bu tabloları görmek istemiyoruz. Biz bunun için alternatif projeler ürettik. Biz CHP ve Sosyal demokratlar olarak yerinde dönüşüm istiyoruz. Ben arsa alıyorum ve beğendiğim için o arsayı alıyorum. Ben orada yaşamak istiyorum sen diyorsun ki yok arkadaş olmaz sen arsanı bana ver ben yapacağım. Kentsel dönüşüm amaçlı konutlar yapacağım. Senin tayinin başka yere çıktı. Sonra kentsel dönüşüm planlıyorsun. Bu bir plan işi ise planınız nerede.”Vatandaşı suçluyorsunuz, sizin hiç mi suçunuz yok?

Usta “1994 yılından itibaren bu zihniyet Esenlerde iktidarda. 1994 yılında konut stoku 10 bin idi bu günkü konut stoku 25000 ‘in üzerinde.  Bu konut stokunun yüzde 15’i depreme dayanıklı. Bunlar 2001.yılından itibaren yapılan binalardır. Şimdi vatandaşı suçluyorsunuz. Peki, suç kimin sizin hiç mi suçunuz yok? Çürük yapıları yaptırırken belediye olarak sizin hiç mi suçunuz yok. 1/5000’lik planları 1/1000’lik planları hala yapmadınız. Daha 2.gün önce ana kente gönderdiğiniz o planlara göre nüfusumuz 366 bin. Esenler de mevcutta yaşayan nüfus.500 bin 3094.sayılı imar yasasına göre kişi başına minimum 7 m2 donatı alanını nasıl karşılayacaksınız? Şu anda donatı alanımız 1.59 m2’dir.Bu planları hangi kriterlere göre hazırladınız nasıl çıkartacaksınız? “

İmar planınız yok kentsel dönüşüm yapıyorsunuz…

Usta “Eğer kentsel dönüşüm yapacaksanız önce imar planını yapmanız lazım. İmar planınız yok kentsel dönüşümde kaç kat yaptıracaksınız imar adalarında lejantlar ne olacak bellimi? Afakî projeler üretiyorsunuz. Neticesinde bizlerde birilerine rant sağlandığını düşünüyoruz. Böyle olmadığı konusunda vatandaşı ikna etmelisiniz.

Şu an içerisinde bulunduğumuz bina bu adayı ve karşı adayı Esenlerin en kıymetli bölgesi olan şu meydana cephe olan parsellerin olduğu adaların sahiplerine anlaşma dayatıyorsunuz. Lejantı ne olacak ve kaç kat inşaat yapacaksınız. Öyle ya, benim bir parselim bir arsam var bir planım var ya da inşaat yapacağım bir yatırım yapacağım ne kadar kazanacağım. Buradan ne çıkıyor. Ben göreyim ki ona göre pazarlık yapayım. Var mı böyle bir şansımız. Yok. Siz kendiniz yaparsanız 2 kat bana verirseniz 20 kat yaparım diyorsunuz gibi geliyor. “

Belediyeler inşaat müteahhitliği yapmaz…

Usta “KİPTAŞ eliyle vatandaşın rantı yükselmiş değerlerini o cepten başka bir cebe koyuyorsunuz. Bu politikaların Esenlerdeki halide budur arkadaşlar. Belediyeler inşaat yapmaz. Arkadaşlar belediyeler müteahhit mi ki? Devlet müteahhit mi? TOKİ’yi kurdu. TOKİ’nin bir amacı vardı. Yoksula konut üretmek amacıyla kuruldu. Kamunun bir görevi vardır, imar planlarını yapar belediyeler bu imar planlarında koydukları lejantlarla vatandaşın önünü açar. Bizim planımız yok Esenler kendi imkânlarıyla hiç kimseye muhtaç olmadan ne TOKİ’ye nede hiç kimseye muhtaç olmadan elimizdeki imkânlarla kentsel dönüşümü gerçekleştire bilir. “

1985 ten bu yana otopark hesabında toplanan paralar nerede?

Usta “Bundan 30 sene önce her sokakta ancak bir yâda iki tane araç görürdünüz otopark ihtiyacı o kadar sorun değildi. Fakat şimdi bütün sokaklarımız sağlı sollu araçlarla dolu. Otopark sorunu sıkıntılı. Otoparkları imar yasansına göre imar planında 500 metre yarıçapa hitap edecek katlı otoparklar imar planında belirlenir çözümüyle çözmeye çalışıyoruz siz hiç gördünüz mü etrafınızda katlı otoparklar yapıldığını 1985 tarihinden bu yana otopark hesabında paralar toplanıyor ama anayasadaki kalemler birbirine aktarılır maddesi sayesinde toplanan otopark paraları başkanların reklam giderlerine harcanıyor belediye başkanları seçimlerde kendi posterlerini billboardlara basarak reklamlarını yapıyorlar o paralarla.Üç metre arka bahçeler ne işe yarar…

Usta “Şimdi diyorum ki ben o dönem yapılan imar planlarımızdaki plan notlarımıza göre önden teşekkül istikamet arkadan üç metre arka bahçeler bırakıyoruz.  Bütün yapılar bu şekilde oluşturuldu. Şimdi soruyorum, ben sizlere bu üç metre arka bahçeler ne işe yarar. Yollarımız altı metre bir tarafa araba park ediyoruz. Öbür taraftan kamyon geçemiyor. Diyorum ki artık üç metre arka bahçeyi bırakalım. Bu taraftaki parselleri üç metre içeri çeksin arkamızdaki parseli de üç metre çeksin yapıştırsın. Yollar her iki taraftan üçer metreden 6 metre genişlesin. Türkiye’nin en geniş yollara sahip ilçesi haline geliriz.
Parselleri birleştirip adalarda dörder parselden tek parsel oluşturalım. Bu insanlar kendi yerlerini kendileri kat karşılığı versin. İki kat imar vereyim. ben ona iki katta dörderden sekiz daire yapar her dairenin değeri yaklaşık 200 milyar eder hani başkan diyor ya metresi dört milyona çıktı, ben Esenler’de rantın değeri iki milyar diye var sayıyorum.” 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
ESENLER ÇANKIRILILAR DERNEĞİ KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…16 Mart 2015
ESENLER'DE ŞUBAT AYINDA 704 OLAY...10 Mart 2015
KAYA; DÖRTYOL MEYDANI’NDA YERİ OLANLAR ACİL DURUMLARDA NE YAPIYORLAR?07 Mart 2015
MECLİSTE CHP’Lİ ÜYELERİN CEMEVİ TALEBİ…04 Mart 2015
ESENLERLİ MHP’LİLER KAN VERDİ…01 Mart 2015
SAADET HAFTA SONU 14 STAND KURDU…01 Mart 2015
PALETLİ DEV İŞ MAKİNELERİ ESENLER CADDELERİNDE…27 Şubat 2015
BELEDİYE MECLİSİ 2 MART SAAT 15.00’TE…27 Şubat 2015
CEMAL KAYA 2. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI…26 Şubat 2015
“ESENLER ESNAFI, ESENLER ESNAF ODASI’NA KAYIT OLMALI” 10 Şubat 2015
ADNAN KAYMAKÇI; “CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANMIŞLARDIR." 07 Şubat 2015
ÖNERGELER MECLİSTE OKUNMADAN OYBİRLİĞİYLE BAŞKANLIK MAKAMINA GÖNDERİLDİ…06 Şubat 2015
YETİMLERE TARİHİ GEZİ...05 Şubat 2015
ESNAF ODASI EŞRAFI BİR ARAYA GETİRDİ…28 Ocak 2015
YENİ YIL VERİLEN SORU ÖNERGELERİYLE BAŞLADI...06 Ocak 2015
ESENLER'DE KAÇAK VE RUHSATSIZ BİNALAR MAHKEMELİK...06 Ocak 2015
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Kongresi Bugün...13 Aralık 2014
ESENLER’İN KIŞ ÇİÇEKLERİYLE RENKLENDİRİLMESİ KAÇ PARA?10 Aralık 2014
YTÜ’DE ŞEB-İ ARUS 09 Aralık 2014
BELEDİYE 45 MİLYON DAHA BORÇLANACAK...05 Aralık 2014
KILIÇ; "İBRAHİM TURHAN LİSESİ PARKINA İNŞAATI KİM YAPIYOR"05 Aralık 2014
İBRAHİM TURHAN LİSESİ PARKI’NDA NELER DÖNÜYOR…04 Aralık 2014
3 ARALIK ESENLER'DE KUTLANDI...04 Aralık 2014
EMNİYET SIKI DENETİMLERE DEVAM EDİYOR…03 Aralık 2014
ÇETİNKAYA; “KAMU KURUMLARI KÜÇÜK TALEPLERİ BİZE GETİRİYORLAR” 02 Aralık 2014
PAZARTESİ BELEDİYE MECLİSİ VAR...28 Kasım 2014
ESENLER’DE ÖĞRETMENLERE YEMEK…26 Kasım 2014
DENİZ AİLESİNİN ACI GÜNÜ...24 Kasım 2014
AKP ESENLER 5. OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI…24 Kasım 2014
CHP MECLİS ÜYELERİ HAVAALANI MAHALLESİ'NDE...20 Kasım 2014
ESENLER'DE POLİS ALARMDA...20 Kasım 2014
ESENLER BELEDİYESİ “HAVAALANI’NDA KİM NE VERDİ NE ALDI?” AÇIKLAYAMIYOR…20 Kasım 2014
YAVUZSELİM MAHALLESİNDE YANGIN…19 Kasım 2014
ESENLER DERNEKLERİ EMNİYET MÜDÜRÜ YILMAZ'I ZİYARET ETTİ...17 Kasım 2014
ESENLER'DE HAVALANI MAHALLESİ KAYNIYOR..14 Kasım 2014
ESENLER EMNİYETİ’NDEN ANİ UYGULAMA…14 Kasım 2014
ESENLER AŞURA CENNETİ...07 Kasım 2014
MECLİS; CUMHURBAŞKANI ZİYARETİ İLKLERİ YAŞATTI, SİGARA İÇENLER CHP'Lİ DEĞİL...07 Kasım 2014
"3. ULUSLAR ARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ" PROGRAMI…05 Kasım 2014
AŞURA DAĞITMALAR BAŞLADI…05 Kasım 2014
HDP ESENLER İLÇE ÖRGÜTÜ 1. OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…04 Kasım 2014
SİGARACILARA CEZA GECİKMEDİ...04 Kasım 2014
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ESENLER'DE...01 Kasım 2014
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ 3 KASIM'DA31 Ekim 2014
ESENLER YAVUZSELİM MAHALLESİNDE FENER ALAYI...31 Ekim 2014
Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan Esenler Esnafına Bayrak...31 Ekim 2014
CUMHURİYET YASLI KUTLANDI...31 Ekim 2014
Esenler Tekkeköy Derneği İlk Kongresini Yaptı20 Ekim 2014
“ HUZUR VE ASAYİŞ HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ.” 20 Ekim 2014
KILIÇ; BÜTÇE İNSANLARIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPILIR...17 Ekim 2014
ESENLER BÜTÇESİ GEÇTİ...17 Ekim 2014
GÖKDEMİR’LERDE ACI KAYIP11 Ekim 2014
BELEDİYE MECLİSİ 13 EKİM'DE...10 Ekim 2014
BELEDİYEDEN PERSONELE EĞİTİM…08 Ekim 2014
SAADET ESENLER 5. OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI…01 Ekim 2014
KENT KONSEYİ UYUŞTURUCUYU MASAYA YATIRDI…02 Ekim 2014
ESENLER’DE KURBAN KESİM YERLERİ…24 Eylül 2014
ESENLER’DE KURBAN KESMEK SERTİFİKAYLA…23 Eylül 2014
ESENLER’DE TENEKE CAMİDEN TAŞ CAMİYE23 Eylül 2014
ESENLER’DE GAZİLER GÜNÜ…22 Eylül 2014
YALÇINKAYA; BİZİM HASEDİMİZ DE KASEDİMİZ DE YOKTUR…22 Eylül 2014
FESHANE'DE 'ÇANKIRI ZAMANI'...16 Eylül 2014
ESENLER DEF YENİ BAŞKANI BEKİROĞLU…16 Eylül 2014
FINDIK KABUĞUNA SAKLI DÜNYALAR…15 Eylül 2014
CEM HAYDAR BEKTAŞ ANNESİ HAYRINA YEMEK VERDİ...15 Eylül 2014
ESENLER PROTOKOLÜ ESENLER`İ KONUŞTU...15 Eylül 2014
ONURKENT’TE İŞSAĞLIĞI SERTİFİKA TÖRENİ...15 Eylül 2014
Esenlerli Ordulular İftarda Biraraya Geldi...17 Temmuz 2014
Esenler İşitme Engelliler Derneğinden İftar...17 Temmuz 2014
Esenler ‘Çocuk Sokağı’nın Bilinmeyen Yüzü...15 Temmuz 2014
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ 7 TEMMUZ’DA…04 Temmuz 2014
KONSEY AYNİ KONSEY…28 Haziran 2014
ESENLER’DE RAMAZAN SAMİMİYETİ…25 Haziran 2014
YILMAZ AİLESİNİN YASLI GÜNÜ25 Haziran 2014
işsiz gençten intihar girişimi...25 Haziran 2014
BELEDİYEDEN MUHTARLARA BRİFİNG…21 Haziran 2014
ESENLER ESNAFINDAN ÇANAKKALE ÇIKARTMASI…19 Haziran 2014
ESENLER’İN YENİ HÜKÜMET KONAĞI'NDA HİZMET VERİLMEYE BAŞLANDI…18 Haziran 2014
‘ESENLER BELEDİYESİ, KAVAŞRA BELEDİYESİ İLE KARDEŞ’ OLDU…06 Haziran 2014
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ, 2 – 6 HAZİRAN TARİHLERİNDE TOPLANACAK…30 Mayıs 2014
EMNİYET'TE BİRLİK GECESİ...28 Mayıs 2014
ESENLER EMNİYETİ'İNDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU...28 Mayıs 2014
ESENLER EMNİYETİ KORSAN CD OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ…24 Mayıs 2014
MİNÜBÜSÇÜLER İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNÜNDE...13 Mayıs 2014
Mecliste CHP’li Üyelerden Teklif...05 Mayıs 2014
Referandumda Çocuk Sokağına Evet Çıktı…05 Mayıs 2014
BELEDİYE MECLİSİ 5 MAYIS’TA 02 Mayıs 2014
Başkan, Kapıyı Gösterdi mi?29 Nisan 2014
ESENLER’DE 23 NİSAN COŞKUSU 24 Nisan 2014
AYAR AİLESİNİN ACI GÜNÜ25 Nisan 2014
ESENLER'İ YERELDE İDARE EDECEK AKP'Lİ KADROLAR BELLİ OLDU...10 Nisan 2014
ESENLER'DE BELEDİYE BAŞKANI 'ŞOVA DEVAM'...12 Nisan 2014
ESENLER'İN MAHALLE MUHTARLARI DEĞİŞMEDİ...10 Nisan 2014
BAŞKAN KERİM AKSU, GİRESUN’DA TARİH YAZDI… 31 Mart 2014
İSTANBUL ŞAMPİYONU ESENLER DUVARA TOSLADI…31 Mart 2014
İŞÇİ PARTİSİ ESENLER’DE CHP ADAYI ÖRÜKLÜ’YÜ DESTEKLEYECEK…27 Mart 2014
BELEDİYE MECLİS ÜYELERİMLE HAZIRIM…27 Mart 2014
GÜZEL YÜREKLERİN VE İYİ DİLEKLERİN ESENLER’İ İÇİN YETKİ İSTİYORUM…26 Mart 2014
ESENLER BİR GÜNLÜĞÜNE BEDAVAYA YİNE ‘AKP MİLLİYET’ÇİSİ KESİLDİ…24 Mart 2014
CHP’DEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ…13 Mart 2014
ESDEF’TEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI…13 Mart 2014
ŞUAYİP VARDAR AĞABEYİNİ KAYBETTİ...10 Mart 2014
SARIGÜL; “ ESENLER’DE BU KALABALIĞI GÖRENLER ŞİMDİ NE YAZACAKLAR!"09 Mart 2014
MUSTAFA SARIGÜL, PAZAR GÜNÜ SAAT 17.00’DE ESENLER MİTİNGİNDE…07 Mart 2014
ÖRÜKLÜ; "KUL HAKKI YEMEYİZ, YEDİRMEYİZ"04 Mart 2014
BEŞ YILIN SON MECLİSLERİ YENİ BİNADA...01 Mart 2014
ESENLER NÜFUS YAPISI…24 Şubat 2014
ESENLER HÜKÜMET KONAĞI TANITIM KOKTEYLİ YAPILDI…24 Şubat 2014
CHP ESENLER’DE SEÇİMLERE M. AKSAL ÖRÜKLÜ VE LİSTESİ KATILACAK...21 Şubat 2014
CHP ESENLER BELEDİYE BAŞKANI ADAYI "İL SEÇİM KURULU" KARARINA KALDI…18 Şubat 2014
AKP, MHP VE SAADET PARTİSİ BELEDİYE MECLİSİ LİSTELERİ NETLEŞTİ…18 Şubat 2014
CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ÖRÜKLÜ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ!18 Şubat 2014
14 Şubat Sevgiler Günü'nde Nikah Yoğunluğu14 Şubat 2014
İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ EROL ÖZTAŞ, YEREL BASIN TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU…31 Ocak 2014
ESENLER BELEDİYE MECLİSİ 3 ŞUBAT’TA…31 Ocak 2014
ŞÜKRÜ ŞAHİN ESENLER ESNAFINDAN ONAY ALDI…27 Ocak 2014
ESENLER MİMARSİNAN MAHALLESİ ‘SEMT KUYUMCUSU’NDA HIRSIZLIK…24 Ocak 2014
ESENLER’DE KARNE ŞENLİĞİ…23 Ocak 2014
HASAN AYAR GÜVEN TAZELEYECEK…09 Ocak 2014
ESENLER İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ EROL ÖZTAŞ…03 Ocak 2014
ESENLER İLÇE KAYMAKAMI ÜNAL’DAN YENİ YIL MESAJI…30 Aralık 2013
Esenler’in 20’nci Yılı Bugün Törenle Kutlanacak...30 Aralık 2013
YALÇINKAYA; "BİZİ DÜNYAYA REZİL ETTİLER… "30 Aralık 2013
FİDAN; “AYNI DAVUL SESİNİ DİNLEMEYİN…” 30 Aralık 2013
EROL; “ÜLKE CEMAAT KÜLTÜRÜ İLE YÖNETİLİRSE BÖYLE ÇİRKİNLİKLERDE YAŞANIR…”30 Aralık 2013
KAÇAN; AKP İÇTEN İÇE ÇÜRÜYOR… 30 Aralık 2013
DURSUN AKSOY'UN ACI GÜNÜ...30 Aralık 2013
Karaduman; "Tekstil Kent’i ayağa kaldıracağız..."27 Aralık 2013
HASAN AYAR; “ESENLER MİNİBÜSÇÜ ESNAFIMIZ UZUN SÜREDİR MAĞDUR…”27 Aralık 2013
Bakan Bayraktar: "Başbakan da istifa etsin..."25 Aralık 2013
Sahte Peygamberciler Cumhuriyet Meydanı’na İndiler...25 Aralık 2013
SARIGÜL; "ESENLER’DE KAPISINI ÇALMADIĞIMIZ VE ELİNİ SIKMADIĞIMIZ VATANDAŞ KALMAYACAK…" 23 Aralık 2013
CEMAL KAYA VALİDESİNİ KAYBETTİ…21 Aralık 2013
ESENLER’DE ÖFKE YÖNETİMİ SEMİNERİ…20 Aralık 2013
ESENLER'DE ORTA HASARLI ON BİNADAKİ 73 DAİRE YIKTIRILACAK...16 Aralık 2013
MİLLETVEKİLİ EYİDOĞAN; “ŞEHİRLERİMİZ DEPREM RİSKLERİ ARTAN YERLEŞMELERE DÖNÜŞTÜ…”13 Aralık 2013
FESHANE’DE RUMELİ, BALKAN VE TRAKYA RÜZGÂRI ESTİ...09 Aralık 2013
TURGET REİS KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURLARI İLE BİRLİKTE ESENLER BELEDİYESİ' DE MAĞDUR EDİLMİŞTİR... 10 Aralık 2013
ESENLER MARKA ŞEHİR AMA YÖNETENLER YÖNETTİKLERİ İLÇEDE İKAMET ETMİYORLAR…09 Aralık 2013
NE PAZAR YERİ NE DE PARK ALANI OLARAK İŞE YARIYOR…08 Aralık 2013
BELEDİYE BAŞKANI NİNEHATUN 106. SOKAK ESNAFINA BEŞ YILDA BİR KERE BİLE UĞRAMAMIŞ…05 Aralık 2013
URHAN; “AMACI RANT OLANLARDAN, FAYDA BEKLEMEK CELLÂTTAN MERHAMET BEKLEMEKTİR…”05 Aralık 2013
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI ESDEF’İN ENGELLİLER KAHVALTISINI SİYASET ARENASINA DÖNÜŞTÜRDÜ…05 Aralık 2013
“DERGİMİZİ 800 İLÇEYE VE 81 İLE GÖNDERDİK…”04 Aralık 2013
KURTULMUŞ AİLESİNİN ACI KAYBI…04 Aralık 2013
ORTOPEDİK ENGELLİLERDEN MUHTARLARA PLAKET...04 Aralık 2013
KAÇAN; “SARIGÜL’E YÜZDE YÜZ DESTEK OLACAĞIZ…”04 Aralık 2013
HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN TARAFI DEĞİLİZ, SESİMİZ NET VE GÜR ÇIKIYOR…03 Aralık 2013
“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE NEYİ VE KİMİ KUTLAMALIYIZ?03 Aralık 2013
ARA-LIK BELEDİYE MECLİSİ…03 Aralık 2013
ŞAHİN; “ İSTANBUL’DA MEVCUT 163 ODA İÇİNDE EN İYİSİ OLMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK…”02 Aralık 2013
BABACAN: “HALKIMIZI BİLGİLENDİRMEK, PARTİ VE İNSANLIK GÖREVİMDİR…”02 Aralık 2013
MECLİS 2 ARALIK 2013 PAZARTESİ GÜNÜ, SAAT. 15.00’TE…28 Kasım 2013
ÖZSOY, “ÖNÜMÜZDEKİ ODA SEÇİMLERİNDE ADAY DEĞİLİM…”28 Kasım 2013
ŞAHİN; “BENCİLLİKTEN VE KİBİRDEN UZAK HİZMET ETMEYE ÖZEN GÖSTERECEĞİZ…”28 Kasım 2013
“ ESENLER TRABZONLULAR KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARINA HAZIRLANIYOR…”28 Kasım 2013
Esenler Menderes Mahallesi’ndeki Yangın Korkuttu…27 Kasım 2013
ESENLER TURGUTREİS MAHALLESİNDE OLAYLI YIKIM...25 Kasım 2013
CHP'den Öğretmenler Günü Kutlaması...26 Kasım 2013
"ENGELLİLERİN MAĞDURİYETİNİ ÖNCE DEVLET SONRA BELEDİYE GİDERMELİDİR..."26 Kasım 2013
ESİNDER ESİNDERGİ'Cİ OLDU...21 Kasım 2013
ESENLER DÖRTYOL CUMHURİYET MEYDANINDA ŞÜPHELİ ÇANTA…20 Kasım 2013
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI20 Kasım 2013
ESENLER İLÇE KAYMAKAMLIĞI’NDAN BAŞARILI HİZMET ANKETİ… 20 Kasım 2013
ESENLER'DE HIRSIZLIK ŞEBEKESİNE OPERASYON20 Kasım 2013
GÜN AŞURA GÜNÜYDÜ…18 Kasım 2013
SEÇİLİNCE YAKAMIZDAKİ ROZETLERİ ÇIKARTACAĞIZ… 18 Kasım 2013
Esenler Güven Timleri, Uyuşturuculara Göz Açtırmıyor...17 Kasım 2013
YAPTIĞIMIZ ADI HOŞ İÇİ BOŞ PROJELER DEĞİLDİR…14 Kasım 2013
“ESENLER HÜKÜMET KONAĞI” 2014 MART’INDA HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK…14 Kasım 2013
ESENLER "HUZUR" İÇİN TOPLANDI...14 Kasım 2013
ESENLER DEVLET HASTANESİ 70 GÜNE BİTİYOR…13 Kasım 2013
ERCAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NI ZİYARET ETTİ…13 Kasım 2013
ESENLER RUMELİLER DERNEĞİ’NDEN ATATÜRK VE VATAN ŞEHİTLERİ İÇİN GELENEKSEL RUMELİ MEVLİDİ… 12 Kasım 2013
ESENLER BİRLEŞİK ESNAF VE SANATKARLAR ODASI TUNA MAHALLESİ ESNAFINI DİNLEDİ…11 Kasım 2013
YEREL YÖNETİMLER GELECEĞİN POLİTİKACILARINI YETİŞTİREN OKULLARDIR…09 Kasım 2013
AB İLE 22. FASIL MÜZAKERELERE AÇILDI…08 Kasım 2013
ESENLER BELEDİYESİ VE ESENLER BELEDİYE MECLİSİ “MUHARREM” AYINI UNUTTU…08 Kasım 2013
ESENLER “10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENLERİ” PROGRAMI 08 Kasım 2013
KENTSEL DÖNÜŞÜME BİLİMSEL BAKIŞ ESENLER'DEN BAŞLADI...05 Kasım 2013
KAYMAKAM ÜNAL’DAN SAĞLIKÇILARA DAHA İYİ HİZMET UYARISI…05 Kasım 2013
“HUZUR TOPLANTISI” 13 KASIM’DA…05 Kasım 2013
İLÇE KAYMAKAMI’NDAN DAİRE AMİRLERİ İLE TOPLANTI…05 Kasım 2013
ESENLER YAVUZ SELİM MAHALLESİ KOOPERATİFLEŞEREK HAKLARINI KORUYACAK…05 Kasım 2013
Bu paralara yazık günah değil mi? 05 Kasım 2013
ESENLER BELEDİYE BAŞKANI'NDAN HAVAALANI'NDA SIKI OY PAZARLIĞI...02 Kasım 2013
BELEDİYE MECLİSİ 04-08 KASIM’DA…01 Kasım 2013
ŞEN AİLESİNİN ACI KAYBI…01 Kasım 2013
ESENLER’DE ALTERNATİF 29 EKİM…30 Ekim 2013
ÖMER EREN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI…30 Ekim 2013
ESENLER’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI BAŞLADI…28 Ekim 2013
ERAY TÜFEKÇİ’YE ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR… 28 Ekim 2013
CUMHURİYET MEYDANI’NDA CUMHURİYET KONSERİ…27 Ekim 2013
SAADET’İN ESENLER BELEDİYE BAŞKANI ADAYI EROL URHAN...27 Ekim 2013
Gürsel Doğan Dede Genç Yaşta Hakka Yürüdü...27 Ekim 2013
CUMHURİYET BAYRAMI'NA YASAKLAMA...27 Ekim 2013
ACAR PROJEYE İLK TEPKİLER GELDİ…26 Ekim 2013
ESENLER'DE YERİNDE DÖNÜŞÜME TALİBİZ…26 Ekim 2013
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DAVUTPAŞA KAMPÜSÜ’NDE PATLAMA…24 Ekim 2013
ESDEF ÜYE DERNEKLERLE BAYRAMLAŞTI.21 Ekim 2013
ESENLER RUMELİLİLER BAYRAMLAŞTI…21 Ekim 2013
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…14 Ekim 2013
BÜTÇE MECLİSTEN GEÇTİ; 250 TRİLYON…” LÜTFEN BİZE GELECEK PLANLAMAYIN, PAZARLAMAYIN…”12 Ekim 2013
ESENLER BELEDİYESİ’NİN “YENİ LOGOSU” GÖRÜCÜYE ÇIKTI…11 Ekim 2013
“2. ULUSLARARASI BALKANLAR VE GÖÇ KONGRESİ” 23-24 EKİM’DE… 11 Ekim 2013
YETKİLİLER YAŞANMASI MUHTEMEL BİR FACİAYI ÖNLEYECEK…11 Ekim 2013
ESENLERLİ İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİNE İGDAŞ VE İSKİ’DEN JEST…11 Ekim 2013
ESENLER BİR GÜNLÜĞÜNE ‘MİLLİYET’Çİ KESİLDİ…10 Ekim 2013
YETKİLİLERİN YAŞANMASI MUHTEMEL BİR FACİAYI ÖNLEMESİNİ İSTİYORUZ…08 Ekim 2013
BELEDİYE MECLİSİ 11 EKİMDE KAHVALTI SONRASI SAAT 10.00’DA…07 Ekim 2013
ESENLER HAVAALANI’NA ALTMIŞ METRE FORE KAZIK…07 Ekim 2013
BÖLÜKBAŞI; ‘ SİYASETİN GİRİŞ KAPISI VAR AMA ÇIKIŞ KAPISI YOK’… 03 Ekim 2013
ESENLER ESNAF ODASI, ÜYESİ OLAN RESTEORANT VE LOKANTACI ESNAFI İLE TOPLANDI…02 Ekim 2013
ESENLER İLÇE GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ‘NDEN BASIN BÜLTENİNDE DEĞİŞİKLİK…02 Ekim 2013
ESENLER, ON YILDIR ‘TÜRKİYE GÖZLÜK SANAYİCİLERİ’NİN MERKEZİ… 02 Ekim 2013
SABAH 8.30'DA KENT KONSEYİ ...01 Ekim 2013
BÜYÜKATAMAN ESENLER’DE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU…30 Eylül 2013
Ayar ve Balcı Ailelerinin Acı Günü!30 Eylül 2013
KAYMAKAMLAR TÖRENSİZ, BAŞKANLAR DAVUL ZURNAYLA YIKIYORLAR…28 Eylül 2013
“BİZ BU BELEDİYE BAŞKANINI ARTIK ESENLER’DE İSTEMİYORUZ…”28 Eylül 2013
“POTEMKİN ZIRHLISI” DELİNDİ…27 Eylül 2013
ESENLER TURGUT REİS’TE 282 KONUT TAPULARINI İSTİYOR…27 Eylül 2013
ESENLER BELEDİYESİ TÜM İNŞA ÇALIŞMALARINI AY SONU DURDURACAKMIŞ!27 Eylül 2013
ESENLER KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİ İNŞAATINDA BELİRSİZLİK…26 Eylül 2013
FATİ, 1000 ARKADAŞIYLA ÖZGÜRLÜK MEYDANI’NA YÜRÜDÜ… 26 Eylül 2013
BELEDİYEDEN MOBİL İLETİŞİM MİNİBÜSÜ…26 Eylül 2013
KEPENKLERİMİZİ İNDİRMEK ZORUNDA KALACAĞIZ…26 Eylül 2013
FATURALAR ÇILDIRTIYOR...25 Eylül 2013
KURBAN SATIŞI, ALIŞI VE KESİMİNDE ÖNEMLİ HUSUSLAR!24 Eylül 2013
İŞLETME KAYIT İŞLEMLERİNDE SON ÜÇ AYLIK DÖNEME GİRİLİYOR!24 Eylül 2013
“ESENLER’DE MEVCUT CAMİ VE KUR'AN KURSU SAYISI OLDUKÇA AZ…”24 Eylül 2013
SEMT SAKİNLERİ RAHATSIZ…24 Eylül 2013
“ESENLER HÜKÜMET KONAĞI” YENİ YILDA YENİ BİNASINDA HİZMET VERECEK…20 Eylül 2013
Esenler 72 Milyon TL Borçludur... 18 Eylül 2013
ESENLER’DE 28 KURBAN KESİM YERİ BELİRLENDİ…18 Eylül 2013
ESİNDER’İN “CEVİZLİBAHÇE PROJESİ” YERİNDE DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRECEK…18 Eylül 2013
ESENLER'DEKİ FIRIN ÇALIŞANLARINA “HİJYEN EĞİTİMİ“…17 Eylül 2013
ESENLER RUMELİLİLER HACI ADAYLARINI UĞURLADI…16 Eylül 2013
ESENLER CUMHURİYET MEYDANI ALT GEÇİDİNDE KAZA…12 Eylül 2013
"YAPTIKLARI ETKİNLİKLERLE RAMAZANI CÜMBÜŞE ÇEVİRDİLER"…06 Ağustos 2013
ESENLER YAVUZ SELİM PARKI’NA “BİLGİ PARKI” PROJESİ UYGULAMASI…04 Ağustos 2013
ESENLER RUMELİLİLER DERNEĞİ BAYRAM ÖNCESİ ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ…02 Ağustos 2013
ORTOPEDİK ENGELLİ MAHMUT ÇAM’A KOMŞU ENGELİ!01 Ağustos 2013
BELEDİYE DAVUTPAŞA KAPALI CADDE ESNAFINA CEZA YAĞDIRDI…31 Temmuz 2013
Türk Kızılay'ı Esenler Şubesi Dernek Standlarını Ziyaret Etti...31 Temmuz 2013
HAŞİM ALBAYRAK; “ESENLER’DE SUYUN DANSI” İLÇE TARİHİNE NOT DÜŞECEK BİR ESER…30 Temmuz 2013
BAŞPINAR; “CEM EVİ YERİ VERİLMEMESİ VE CEMEVİ’NİN YAPILMAMASI YÖNETİCİLERİN AYIBIDIR”29 Temmuz 2013
VARDAR; BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRIMI TEKRARLIYORUM…29 Temmuz 2013
Usta İftarında Dostlar Biraraya Geldi...29 Temmuz 2013
OTO HIRSIZLIĞININ SONU GELMİYOR…29 Temmuz 2013

KÖŞE YAZARLARI
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
ARŞİV
..
SİZ DE YAZIN-YAYINLAYALIM!
HABERE DEĞER "ESENLER VE ÜLKE" YE DAİR KONULARI,GERÇEKLERİ,  
yerelgazeteci@hotmail.com,
esenlertime@hotmail.com,

E-MAİL ADRESLERİNDEN
GAZETEMİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ...
EN ÇOK OKUNAN
Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
FOTO GALERİ
HAVA DURUMU
RADYO

TAKVİM
BU GÜNKÜ GAZETELER
FACEBOOK-BEĞEN
HABERLER
..
SAYFALAR
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Künye
Bu site'de Codec Portal kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayın!